AlborzPianoSchool

  • با موسیقی تا موسیقی

    دوره ها ترمیک ویژه والد و کودک
0 1 2 3 4

آیا شجاعت نگاه کردن از زاویه‌ای متفاوت را برای نواختن پیانو داریم؟؟؟؟

چطور است که از تکنیک هایی که  ظاهراً سخت به نظر می آیند شروع کنیم؟ و تکنیک های آسان را برای بعد  و  اشخاص «  سخت  »  کوش واقعی بگذاریم.

 گفتگویی با بینندگان (تصویری)

 

     چگونه از حرکات طبیعی بدن با به کار گرفتن قدرت فکری و جسمی خود دراین رابطه برای نواختن پیانو استفاده کنیم. همه کس در درجه اول با شنیدن موسیقی «با سلیقه ای متفاوت» وارد دنیای آن می گردد. بعضی‌ها تشویق به یادگیری آن می شوند، و در نهایت خود را به دست این ماجرا می سپارند ، بدون اینکه «در بیشتر موارد» از قبل بدانند که فاصله گوش دادن به موسیقی  و اجرای: درست، زیبا و باکیفیت«موسیقیایی» آن تا چه حد می‌تواند اهمیت داشته باشد . در جهان موسیقی  ساز  پیانو    معمولاً خواهان متعدّدتری از سازهای دیگر دارد. در بیشتر مواقع این علاقه مخصوص به جهت آسان به صدا درآوردن از این ساز می‌باشد.   بارها دیده‌ایم که اشخاص، پیانو را بدون هیچ نوع تعلیمی می‌نوازند و حتّی با کمک گرفتن از یک انگشت خود قادرند که یک آهنگ (ملودی) را بنوازند، غافل از اینکه این ساز هم نظیر سازهای دیگر می‌تواند قواعدی برای نواختنش وجود داشته باشد و نه فقط در ابتدای یادگیری آن، بلکه این قواعد می تواند «و باید» به تدریج متحول شود.


      بنابر پیچیدگی تکنیک هایی که در قطعات مختلف و حتی فقط در یک قطعه مربوط به این ساز وجود دارد، عدم شناخت همه جانبه هنگام شروع به آموختن این ساز مطمئناً اثرات روانی-آموزشی مناسبی برای هنرجو نخواهد داشت. و علاوه بر آن عادات نامناسب جسمی هم مزید بر علت خواهد شد.
همانطور که می‌دانید، بیشتر سازهای موسیقی در ارتباط مستقیم و تقریباً خودمانی با نوازنده خود را دارا می‌باشند؛ در حالی که ساز پیانو با حجم بسیار بزرگ، وزن سنگین و فاصله ای که نوازنده با آن دارد اجازه مسلط شدن به آن را به راحتی نمی دهد. بنابراین برای نوازنده پیانو بسیار سخت خواهد بود که با ساز خود به آسانی ارتباط برقرار کند. برای نواختن بعضی از سازها و خواندن آواز لاجرم تنظیم تنفس لازم می باشد و بدون تسلط به آن اجرای موسیقی غیر ممکن خواهد بود. در حالی که هنرجوی پیانو کمتر و یا هرگز به این موضوع حیاتی نمی اندیشد و اگر تمرینهای مناسب در این رابطه برایش در نظر گرفته شود مطمئناً در امر نواختن پیانو مسلّط و راحت تر خواهد شد.


     بارها و بارها نوازندگانی را دیده‌ایم که هنگام نواختن پیانو فک خود را فشار داده و با حرکات ناموزون سر و گردن ، سعی دارند سختی های نوازندگی را برطرف کنند. گاهی فکر می‌کند که با «حرکات خاصی» در بالاتنه و حتی در چهره خود به زیبایی موسیقی‌ که می‌نوازد اضافه خواهد شد. در حالی که اگر در ابتدای یادگیری به هر یک از انگشتان خود تمرین خاص آن را یاد بدهد (به جهت هماهنگی صداهای مختلف) زمینه مناسبی را برای نواختن هر قطعه ای ایجاد خواهد کرد. در غیر این صورت هرگز نخواهد توانست به صورت فنّی- تخصّصی، زیبایی لازم را به موسیقی خود ببخشد.


     برای نواختن موسیقی، هرکس ( به ناچار) به یک ساز احتیاج دارد که از آن به عنوان«ابزار کار» استفاده خواهد کرد. در این مرحله بهتر است سوالی مطرح شود. آیا داشتن یک ساز به عنوان« ابزار کار» برای نواختن آن کافی خواهد بود؟؟؟؟ جواب این سوأل به طور حتم منفی می باشد. حداقل از نظر تکنیکی آن.

       اولین مطلبی که برای نواختن پیانو به فکر شخص (اکثر اوقات مبتدی) می‌آید، ده انگشت دستها می باَشد که به بقیه قسمت هایی که به آن وصل است اهمیّتی نمی دهد. تا این جا همه چیز ظاهراً به خوبی پیش می رود. ولی آیا فقط ده انگشت «ناتوان و کوچک» ما در مقابل ساز پر عظمتی چون پیانو، ابزار کاریست که کافی خواهد بود؟
       در جواب این سوأل، و در ادامه این مقدّمه، بد نیست به دیگر ابزار بدنی خود که برای نواختن پیانو و از همه مهم تر برای مقابله پایاپای با این ساز عظیم لازم داریم و نقش هرکدام را به موقع خود و به ترتیب اهمیت آنها نظری انداخته و بدانیم که هر کدام در چه شرایطی نقش خود را با راحتی، قدرت و استحکام انجام بدهند بهتر است.

فهرست نقش هر کدام از اعضای بدن به شرح زیر است:

       تمرینات اکتاو  

       تمرینات انگشت ثابت


       آموزش کلاویه به مبتدی

      تمرینات بدون شست

      سوالاتی که هنرجویان هرگز نمی پرسند!!(تصویری)

چرا وقتی یک قطعه را شروع میکنیم کمتر دچار مشکل میشویم؟

به چه طریقی از انگشتان خود برای فشار دادن شستی ها استفاده کنیم.